Η χαρτοποιία Ασπιώτη

Εργοστάσιο γαλακτοκομικών Μαργαρίτη

Αλευροποιία Δαλιέτου-Μπάκλη

Πυρηνελαιουργία & Σαπωνοποιία ΑΕΒΕΚ

Οι βιομ.κλάδοι και τα μικρότερα εργοστάσια

Η κοινωνία της εποχής

προηγούμενη σελίδα

... Τότε έπρεπε να αυξήσει και το εργατικό δυναμικό, αλλά και τον εξοπλισμό με νέα μηχανήματα. Τότε ήταν που μεταφέρθηκε σε νέο χώρο ( αρχικά στο παλιό αγγλικό σχολείο Bacher και κατόπι στο σχολαρχείο καλύπτοντας μια έκταση 7500 τετρ.μέτρων ).

Εκτός από τα δυό νέα λιθογραφικά πιεστήρια έστησε και μιά μηχανή εσωτερικής καύσης με την οποία εκτός από την κίνηση των μηχανών εξασφάλισε και τον ηλεκτροφωτισμό του εργοστασίου. Ηταν ο πρώτος χώρος στην Κέρκυρα που γνώρισε τον ηλεκτροφωτισμό.Οι ρόλλοι που προορίζονταν για τα σιγαρόχαρτα παραλαμβάνονταν από το εξωτερικό και μετατρέπονταν σε φύλλα διαστάσεων 60x80 cm. Στη συνέχεια γίνονταν η απαραίτητη υδατογράφηση και προωθούνταν για γέμισμα. Το 1901 πέθανε ο Γερ.Ασπιώτης και ανέλαβε τη χαρτοποιία ο γιός του Κων/νος Ασπιώτης, που μέχρι τότε διεύθηνε την εταιρεία "The Saint James Illuminating Company Ltd" στο Λονδίνο, μιά εταιρεία που ασχολούνταν με εγκαταστάσεις ασετυλίνης στην Αγγλική πρωτεύουσα. Ετσι με αρκετή διοικητική πείρα και μόρφωση από την πολύχρονη παραμονή του στο εξωτερικό, θέλησε να αναδιοργανώσει και να εκσυγχρονήσει το εργοστάσιο.

Μέχρι τότε η εκτύπωση γίνονταν απευθείας  από την πέτρα, χωρίς την παρεμβολή καουτσούκ. Οταν λοιπόν ήλθαν οι νέες μηχανές Offset εκατοντάδες Κερκυραίοι και Κερκυραίες κλήθηκαν να δουν και να θαυμάσουν τις εκτυπώσεις αυτές.

Οι υπεύθυνοι των διαφόρων τμημάτων οι οποίοι εκπαίδευαν και το προσωπικό ήταν μέχρι και τα χρόνια του Β'Παγκοσμίου πολέμου ξένοι ( Ιταλοί, Γερμανοί κ.λ.π.) Το 1918 άρχισε να λειτουργεί και ένα τμήμα του εργοστασίου για πειραματικές έρευνες ! Συγκεκριμμένα στον περίβολο του "Παραρτήματος της Ρολίνας" το κτίριο που είναι δίπλα στο Corfu Palace, απέναντι περίπου από τη "σκάλα του δημάρχου".

... περισσότερα για τη χαρτοποιία Ασπιώτη

aspiotis5.jpg (35165 bytes)
Λιθογράφος

aspiotis6.jpg (26892 bytes)