Σαπωνοποιία Πατούνη

patounis4.jpg (25316 bytes)

patounis6.jpg (27330 bytes)

… ΚΑΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΑΘΗΚΑΝ

Η παραδοσιακή σαπωνοποιεία υπήρξε από τους σημαντικότερους  τομείς βιομηχανικής ανάπτυξης της Κέρκυρας, δεδομένου ότι εκμεταλλευόταν τα τοπικά παραγόμενα προϊόντα της ελιάς σαν πρώτη ύλη.

Σήμερα υπάρχει ακόμη το Σαπωνοποιείο του Αποστόλη Πατούνη που ακόμη λειτουργεί , αποτελώντας μοναδικό ζωντανό δείγμα της βιομηχανικής ιστορίας του τόπου μας και ένα από τα ελάχιστα σωζόμενα σαπωνοποιεία σε λειτουργία. Ο χώρος αυτός που υπάρχει από το 1891 εκτός από βιοτεχνία αποτελεί και ένα είδος "ζωντανού μουσείου" , αφού γίνεται χώρος επίσκεψης όχι μόνο μαθητών των σχολείων της Κέρκυρας, αλλά και τουριστών κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Στη σαπωνοποιία αυτή φτιάχνεται βέβαια το παραδοσιακό "πράσινο" σαπούνι, αλλά και "λευκό" καθώς και "Μασσαλίας".

Οι παραδοσιακές σαπωνοποιίες όπως είναι φυσικό περιορίστηκαν από την εμφάνιση των απορρυπαντικών και την παρουσία των αρωματικών σαπουνιών που υπάρχουν στο εμπόριο και όσες απέμειναν έχουν περιορισμένες δραστηριότητες.

Καταρχή η σαπωνοποιία είχε ιδρυθεί στη Ζάκυνθο το 1850 και το 1891 δημιούργησε ένα παράρτημα στην Κέρκυρα, εκεί που βρίσκεται και σήμερα, δηλαδή στο Σαρόκο. Το 1920 λειτουργούσαν άλλα δύο εργοστάσια της σαπωνοποιίας αυτής στην Κέρκυρα και παρήγαγαν 20 τόννους σαπουνιών το χρόνο, που εξάγονταν σε κάθε γωνιά της Ελλάδας.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΝΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΩΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΩΝ

ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ